Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lounské pivní běhání 16.9.2017

6. 10. 2017

První den běhání jsem to pojal trošku jinak. Vlastně naopak, bych řekl. Zkusil jsem na běžeckou žízeň zaútočit tak, že jsem nejdříve vymetl nálevnu, nalil do sebe čtyři malé kousky, a pak vyrazil běhat. a Jak tento neortodoxní přístup dopadl?

Pivovar bez nálevny je jak pivo bez pěny. Možná to zichovecký pivovar pochopil a ve své varně v lounech otevřel v záři mininálevnu. Zrovna jsem měl u tchánů chvilku času, protože drahá polovička vyrazila na pařbu. Ideální okamžik na test podniku.

Je to vlastně taková malá prosklená hala, ke které přiléhá malá pivní zahrádka. První, co mě zaujalo, byl výčepní pult složený z tankových pásů. Asi to má připomínat armádní doby, kdy na tomto místě stávala velká tanková kasárna a kousek u vrchu "Pšeňák" cvičiště. Má to nápad a za něj palec nahoru. Uvnitř jsou jen dva stoly, ale to neva. Mě osobně zaujalo jednoduché sezení na basách od piva plechového sudu, který nahrazuje stůl.Osobně kvituju taky velkou tabuli s aktuální nabídkou piv na čepu. Začnu teda klasicky odspoda:

10° Krahulík 26 Kč

B - nejsu pivní Superman, abych si pamatoval chute přímo v Zichovci, takže nebudu porovnávat. Tohle je ale dobré. Aroma skoro žádné, ale dobře vychlazené, solidní říz a příjemě štiplavá hořkost. Úplná pecka to není, ale su si jistý, že oproti desině v Zichovci je toto o dost výš...2

Čekal jsem to po zkušenostech přímo ze Zichovce horší, ale tohle se dá celkem vypít. není čas ztrácet čas, proto postupuju o úroveň výš:

12° Krahulík 30 Kč
B - památná Matesova hláška "svírá se mi tlama" zde platí. Říz ještě trošku vyšší, hořkost výrazně intenzivnější. Vcelku hutný kousek, který drhne na jazyku...1-

No vida, dvanda nám jela v Zichovci a jede mi i teďka. Jedinná chyba je, že mám malé, a proto vyprazdňuju sklenici na můj vkus až moc rychle. Přecházím na experimentální úroveň svrchně kvašených piv. Můj kolega z Ostravy a fanda všech těch IP a ALEů by asi vrněl blahem. Pro mě je to spíš trnitá cesta za pivním článkem, na druhou stranu vím, že tento pivovárek ke svrchňákům přistupuje trošku jinou cestou, která je rpo mě stravitelnější. Mrknu teda na první kousek:
12° Mosaic Ale 33 Kč

B - klasické výrazné aroma a hořkost, řádně drhne na jazyku. Dobrá teplota a říz, prostě takhle "špatný" ALE já možu...2

Nevím, zda by můj svrchňákový guru Rosťa byl nějak extra nadšen, ale já su spokojený a mrknu na poslední vzorek (je tu ještě černé, ale to vzhledem k mojí averzi k pití kafe a tím pádem i k praženému sladu klasicky vynechávám):

15° IPA 38 Kč

B - jemnější aroma, trošku ovocné. Dost hutné, decentnější říz, teplota opět dobrá a chuť čistá. Poněkud tmavší barva, ale pražený slad necítím, což musím ocenit. Takové svrchňáky mě nemožou urazit...2

No vida, ani to nebolelo a su..bohužel...na konci. Platit a odchod, u tchánů mě čekají bezva langoše. A jak to tady teda dopadlo?

Minipivovar Zichovec, 5. května 2789, Louny

hospoda Bohuš 2
obsluha Bohuš 2
pivo Bohuš 2

Je to taková klasika. Kdo je namlsaný nedostižným Popelínem nebo třeba Zlínským švecem, není úplně odvařený, nicméně v Lounech se jedná o velice dobrou nálevnu se solidním pivem. Dokonce tu mají k pivu i nějaké ďobky typu škvarková pomazánka, které výborně zamastí žaludeční sliznicu. Víc pijan asi nepotřebuje. mě tady teda nechybělo vůbec nic.

Před běháním ještě poslechnu tchyni a dám do sebe dva langoše. Jsou delikatesní, tchyně je vynikající kuchařka. tady ty maminy jsou prostě v kuchyni nedostižné. jenže v tomto případě jsem ji poslechnout neměl. běhání bylo jedním slovem utrpení, langoše byly v žaludku jako dvě tvárnice ytongu, prostě katastrofa. A poučení? Poslouchejte tchyně, myslí to dobře, ale nefutrujte langoše před běháním :-)

No a co s tím? Vyzkouším možná běžecké haraki a zkusím to spláchnout čím jiným, než pivem :-) Vzhledem k těžkému bachoru volím jen krátký výběh městě s dvěma tankvacími místy v podobě místních pivovárků. Jako první je Ája alias minipivovar Zloun. kamarád Míra na něj drží, já minule odešel velicerozpačitý, protože jedno pivo bylo teplé a druhé mi přinesli velké místo malého. No uvidíme, třeba už to bude jinak. Přece jen od mojí návštěvy uplynul nějaký ten pátek.

Ája je bývalý sportbar, který se tváří v duchu novodobých "staročeských" pivnic. Skoro nikdo tu není, takže čekám, že to bude rychlovka. A ono prd, čekám asi deset minut, než přijde výčepní, co si dám. Abych jí ale nenasazoval psí hlavu, je tu na všechno sama, holt pan majitel asi šetří místo toho, aby třeba sám zvedl zadek a šel vypomoct. No nic, objednávám malou dvanáctku, abych ještě dneska pivněběžecké testování vydržel:

12° Tvrďák 33 Kč
B - taková solidní desítka. Lehce hutnejší, slušná hořkost s dojezdem, decentní říz. Po chvilce lehoučce nakyslý dojezd. Uvidíme, co desítka...2-

Není to zlé, vcelku jsem se jako nesmiřitelný kritik tohoto podniku namlsal. Risknu to a sestoupím o patro níž. tentokrát při objednávce slovo "malé" zvýrazňuju. Pochybuju totiž, že jako nepijan malých piv toto mám na čelé napsané:

10° ZLoun 28 Kč

B - průser. Skoro nulový říz, chuťově dost nevýrazné, tělo kupodivu slušně plné. Dál ale fakt ne a prchám na domov...4

No a su tam, kde jsem byl. prostě Ája není podnik pro mě. Kolega Míra ho teda preferuje před Domovem, ale tuhle otázku rozetne až náš dlouho plánovaný duel, Který se nám snad někdy podaří provést. takže zatím:

Minipivovar Zloun, rybalkova 1267, Louny

hospoda Bohuš 2
obsluha Bohuš 3
pivo Bohuš 3

Obsluhu jsem teda oslolil trojkou a to jsem ještě byl vcelku schovívavý, ale abych byl upřímný, paní výčepní za to moc nemohla. Prostě tam byla sama a tady ryba smrdí spíše od hlavy. Možná by si pan majitel měl vyzkoušet, jaké to je, a pokud si to někdy vyzkoušel, tak se mu to z dutiny lebeční asi pěkně vykouřilo. No nic, beru roha a funím na Domov. Naštěstí mi ještě 30 Kč zbylo, takže si snad spravím chuť. Už melu z posledního, ale je to jen kousek, to dám.

No, je tady pěkně plno a to o něčem vypovídá. neva, že není místo, zalomím to holt u varny, která je hned u výčepu, a dám jedenáctku. Tak co, jaké to je?

11° Žejdlík 28 Kč
B - ano! Dočkal jsem se. Středně plná chuť, říz akorát, solidní aroma s lehce ovocným podtónem. Škoda jen, že pěna zmizela stejně rychle jak moje poslední drobné...1-

Já nevím, mám to tady prostě rád. pro mě je to v Lounech jednička, obzvláště od té doby, co můj oblíbený "autobus" změnl nájemce a už to tam prostě není ono. Navíc v kuchyni vládne nedostižná Maruš, která nám skvěle vařila na svatbě a která sem emigrovala od Jíchů, čímž je pro mě odsoudila k záhubě. Mínus za pivo jsem dal jen proto, že ho pamatuju v jeho začátcích jako aromatičtější a nadupané červeňákem, což dneska už tak moc neplatí. Škoda. Pořád se ale jedná o nejlepší lounský materiál. takže jak to tady zhodnotím?

Minipivovar Domov, Rybalkova 1323, Louny

hospoda Bohuš 1-
obsluha Bohuš 2
pivo Bohuš 1-

Jo, dneska mám hotovo, konešně se mi podařilo ohodnotit všechny tři lonské pivovárky, které víceméně dobře navazují na tradici lounského pivovarnictví. Takže jen pro zajímavost můj žebříček:

1. Domov 90%

2. Zichovec 80%

3. Ája 60%

Asi nebud ani moc protestovat proti tomu, že su možná trošku zaujatý, proto by měl se mnou co nejdříve vyrazit na kontrolu Mates, samozřejmě zajímavou by mohla být pivní řež s Mírou jako přívržencem Áji. Tak uvidíme, zda to derby někdy uděláme, každopádně doporučuju všem lounské pivovárky navštívit!

 

Náhledy fotografií ze složky Lounské pivní běhání 16.9.2017

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář