Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za tajemstvím únětického piva 13.6.2012

14. 6. 2012

Dobrovíz - Tuchoměřice hřiště 7,5 km - Únětický pivovar 18 km - U Lasíků 18,5 km -
U zvířátek 20,5 km - U šraněk 23,5 km - Roztoky u Prahy vlakové nádraží 25 km

Mapa trasy

Když jsme se tak nějak nedávno s Matesem ohlédli za posledním příspěvkem, s hrůzou jsme zjistili, že jeho datum rozhodně nekoresponduje s návštěvností stránek. I zastyděli jsme se a domluvili si již dříve avizovaný výšlap do únětického pivovaru. Rozhodli jsme se spojit klasické "příjemné s užitečným", tj. únětický pivovar proložený celkem slušným sportovním výkonem, což asi 22 km pěšího výšlapu na naše poměry rozhodně je!!!

Vše zahájil ranní drnčící zvonek...Mates dorazil busem! Rychleji u branky než ještě olepený Bohuš byl náš vítací pes, takže jsem byl prvního uvítání ušetřen. Ušetřené minuty jsem využil k opláchnutí otlačeného xichtu...ty rána fakt už nejsou nic pro mě...a nalezení expedičního batůžku. Mates mezitím za cenu velkých obětí prorazil drbací obranou linii psa a dostal se dovnitř. Na rozjezd jsme šáhli do ledničky pro 10° Přerov lahvové, optimální volba pro zahájení náročného dne. Lehce jsme si pomlaskali, do batůžku hodili svačinku v podobě půlky chleba a domácích klobás a vyrazili na výšlap.

Trošku nás postrašila předpověď komořanských jasnovidců, která dávala deštivé počasí, nicméně nejsme z těsta a jen tak nějaká voda nás nerozpustí. Polní cesta do Středokluk, mizící domečky počátku trasy a reliéf první vesnice vystupující na horizontu nás bleskově uvedly přímo do atmosféry výšlapu. Středokluky ovšem nejsou pro náš výzkumný pivní výšlap zajímavé, Krušovice a Staropramen nejsou nic vhodného pro nové objevy. Vesnici jsme prosvištěli jak žíznivá čára a po kilometru dali prostor trošce kultury v podání číčovického kostelíku a stejnějmenovaného kamýku se zříceninkou větrnného mlýna. Chvilka kultury byla bezva, ale hostnoucí a tmavnoucí mraky nás donutily přisát se zpět na zelenou turistickou trasu, která nás spolehlivě dovedla až do Tuchoměřic.Trošku jsme trnuli, kdy otvírají v našem prvním záchytném bodě, ale nakonec nám spadl kámen ze srdce...v 10:00! Není co řešit a objednáváme první kousek.

 19m.jpg12° Žatec qasnicové 25Kč

Bohuš: příjemně sladové pivo s dozvukem qasnic. Snesl bych pravda vychlazenější, ale jinak výborná volba na začátek dnešní cesty (už v půlce sklenice mám chuť na další!!!)..takže 1-

Mates: pěna drží, kroužkuje, hořké, osvěžující, LAHODA! 1-

Nu což, hospodská nás navnadila, jdeme tedy do prvního vzorku dnešního tématu.

21m.jpg10° Únětice 22 Kč

Bohuš: ještě o něco lepší kousek a to je co říct! krásně čistá chuť, trošku líp nachlazené, chmel příjemně brní na jazyku - snad bych tu zůstal, ale čekají nás další výzvy!.. hodnotím 1

Mates: souhlas, o chlup lepší než Žatec, příjemnější chuť, chuť chmele ne kvasnic, teplota akorát, příjemný pocit v puse. Tohle by se dalo pít celý den!...1

Po vypití jsme ale udělali jednu zásadní chybu, a to nechat se ukecat na vlajkovou loď místní hospody...údajně tankový Gambrinus. Ještě, že jsme si dali jen malé 9.gif.

23m.jpg10° Gambrinus malý 14 Kč

Bohuš: krapet tutti frutti...nemá sice ocas, co míval...nicméně chutná dost uměle...prototyp europiva s příchutí venkovského sklepa s dobře uloženou řepou a kořenovou zeleninou. Odcházíme!!!...3 a to su hodný

                                               Mates: po polknutí jsem se vrátil do dětství a ocitl se na schodech sklepa s bramborama, jablkama a mrkví ve vlhkém písku. Žízeň uhasí, ale že bych z toho omdlel, to ani omylem...2-

Až na ten konec jsme ovšem byli celkově příjemně překvapení a tomu také odpovídalo celkové hodnocení nálevny.

Restaurace Na hřišti, Sportovní 415, Tuchoměřice

Hospoda: Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif3pulka.gif
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif+
Obsluha: Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3pulka.gif
Pivo: Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3pulka.gif

 A to jsem ještě nezmínil tu krásnou atmosféru a vůni smažáku na nádherně přepáleném oleji...mňam!!!2.gif Prostě romantická zahrádka.

Ale už dost kochání a odchod...čeká nás ještě slušná porce kilometrů. Trošku jsme si zabloudili, než jsme natrefili na červenou značku, ale ta už nás spolehlivě vedla až na rozcestí U sv. Juliány. Dobrý nápad byl využít místní lavičky k likvidaci klobásy a chleba. Pak už nás značka provedla lesem a polní cestičkou až do Horoměřic. Nešlo minout léty osvědčený bufítek vedle samoobsluhy a neposilnit se. Bohuš volil klasický karbanátek s rohlíkem, Mates šel do tlačenky..obojí OK! Trošku jsme šláplli vedle se Samsonem z bufítku, místo klasického nádražního piva jsme měli dát radši točenou malinovku. Sad to cestou udusáme. Zelenou značku jsme našli hned a ta nás bez problému navedla kolem zahrádek přímo na Kozí hřbety. Krásná vycházka lesní pěšinkou lemovanou sklaními útvary nás ukolíbala tak, až jsme zapomněli odbočit a vyšli až u starého Suchdola. Neva, sešli jsme po žluté do Tichého údolí, které má Bohuš poctivě naježděné na kole. Za rybníčkem už byla první navigační značka směr pivovar a po pár minutách jsme stáli před bránou...která nás hned vcucla dovnitř na nádvoří 1.gif. Okamžitě na nás dýchla atmosféra nesmrtelných Postřižin, jen jsem čekal, z kterého kouta mi strýc Pepin rozerve svými hlasivkami střední ucho. Nádvoří je chytře využito jako jednoduchá zahrádka s bytelnými lavicemi. Neváháme a obejdnáváme první kousek:

47m.jpg10° Únětice 26 Kč

Bohuš: hvězda dne a okolí - perfektní teplota, čistá chuť a příjemný říz...nej pivo v akčním rádiu mojeho kola a dolních končetin 1.gif. A taky jasný vítěz dnešní cesty...1

Mates: super pivo, jedno nestačí! Chladné, osvěžující, hustá pěna, vyvážená hořká chuť...1!

Navrněni kvalitou jdeme do dalšího vzorku:

50m.jpg12° Únětice 29 Kč

Bohuš: druhé místo a mínus jen proto, že jde po vítězné desítce. Lehce nakyslejší plná chuť (holt absence filtrace ho posouvá do jiné soutěže), ale teplota a čistá chuť bez problémů OK!...1-

Mates: silnější chuť, čistá, osvěžující. Na 8 kusů to není, ale 1-2 na chuť výborné..doporučuji!...1

Jak je patrno, návštěva nově rekonstruované pivovarské hospody dopadla dobře. Kdo chce, může si domluvit prohlídku pivovaru, my to nějak nestihli. Z rekonstrukce jsem měl trošku strach, aby se hezké sklepní prostory neproměnily v něco ohavně moderního..naštěstí se moje obavy nesplnily a oprava proběhla velmi citlivě. Kvalitu místní kuchyně nebudeme hodnotit, o ní radši doma nemožu před mojí gurmánkou moc mluvit1.gif. Nicméně pokud se ohlédneme za tím, jak jsme my poznali místní nálevnu, hodnocení je jasné:

Únětický pivovar, Rýznerova 19/5, Únětice

Hospoda: Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif+
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
Obsluha: Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
Pivo: Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif+
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif

 Jak to asi krátce shrnul Mates: příjemná usměvavá obsluha, čisté stylové prostředí. Kdo si chce jen tak v pohodě posedět u vynikajícího pivka a neřeší rádoby navoněný jídelní lístek, kdy kvalita kuchyně nekoresponduje s obsahem a levelem jídeláku...je na správném místě!!!

To jsme si povrněli, ale co teď? Nohy slouží překvapivě dobře, takže protahujeme dnešní trasu a bereme směr Tiché údolí! Daleko jsme však nedošli, k hodnocení přímo vybízí Občerstvení U Lasíků. No...kdo nezažil, nepochopí 1.gif Už při vstupu na dvorek nás omráčila vůně čerstvého koláče. Ano, tady se místo utopenců a ovarů peče!!! I zavrněli jsme podruhé blahem a objednali pivo a rebarborový koláč.

53m.jpg

 12° Únětice 29 Kč

Bohuš: kartelová cena a kvalita podobná jako v pivovaru, není víc co dodat..bylo by to moc zbytečných keců...1 1.gif

Mates: pivo AAA kvality...1

Co s tím? Mates říká: nejsme v klasické hospodě v pravém slova smyslu slova. Dvůr venkovského stavení ve mě vyvolává dávno zapomenuté vzpomínky na prázdniny u tetičky. Chlívky, králíkárna, starý nábytek...A navíc příjemná usměvavá obsluha, domácí koláč...radost posedět!

Opradu velmi netradiční, už u branky vás omámí vůně čerstvě upečených sladkých i slaných koláčů, nad kterými by moje mamina jistě uznale pokývala hlavou. Jak krásně elegantně se dá uchopit podnikatelský minizáměr s jedním starým domkem s dvorkem...už jen čekám, kdy na mě vyběhne slepice a bude to komplet1.gif. Moc příjemné pohodové prostředí pro každého, kdo míří Tichým údolím do Únětic či k Vltavě...taková oáza v dnešním zbytečně uspěchaném světě. Držím palce!!! Takže sumasumárum:

Občerstvení U Lasíků, Tiché Údolí 53/9, Únětice

Hospoda

Bohuš

3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif

Obsluha:

Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
Pivo: Bohuš 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif

 Paráda, a jdeme dál. Příjemná vycházka romantickým tichým údolím netlačí do nějakých velkých výkonů, spíš naopak. Pozorujeme meandry Únětického potoka, který se líně povaluje v rokli mezi skálami, vychutnáváme si klid lesa paradoxně v blízkosti metropole, a najednou vycházíme u usedlosti Maxmiliánka. Tady procitáme s pohledem na ruiny kdysi slavné výletní hospody, kterou ani její tradice neochránila před novodobými "zlatokopy". Kdoví, buďme optimisty a doufejme v její novodobé vzkříšení. Snad někdy povstane jako bájný pták Fénix, zatím se bohužel jen rochní v tom popelu. Musíme to rozdýchat v Hospůdce U zvířátek, kde dlouho čepovanou Černou horu nahrazuje celkem kvalitní Únětické. Pospícháme ale dále, procházíme kolem majestátných starých vil kombinovaných s odporným novodobým podnikatelským barokem. Odbočujeme doprava pod most železničního koridoru a hned uhýbáme doleva na protipovodňový val směrem k Vltavě. Hezká procházka podél matky našich řek nás dovádí až k Občerstvení U šraněk.

Tohle je trošku moje srdeční záležitost, protože jsme s kamarádem..který se zrádně odstěhoval zpátky na rodnou hroudu kyklop.gif...na tohle místo najezdili opravdu slušnou hromadu kilometrů na kole. Ponoříme se teda trošku do vln nostalgie v nádherném údolí Vltavy a objednáváme 11° Svijany:

67m.jpg11° Svijany 22 kč

Bohuš: bohužel klasický šešup Svijan z podkroví do suterénu...zbytky bývalé a zvláštní chuti, zbytky vzpomínek na dávné časy svaťáku před maturitou u úžasné kamarádovy bábinky na prahu Českého ráje, kdy Svijany byly ještě Svijany...2-

                                               Mates: Bohuš kecá, nejsou špatný...1.gif Pěna teda spadla za moment, trošku řídké, ale neurazí a lepší, než G a nebo S. Pil jsem už lepší...2-

Holt Svijany potvrdily pověst piva se snad největším nárůstem výstavu, a tak jdeme vyzkoušet jejich silnější verzi...foto snad příště!!!

13° Svijany, 25 Kč

Bohuš: dost plnější chuť, čistá, dobrá volba na krátký večer sasek.gif...2

Mates: hustější...chutná mi. Silná, plná chuť. Jde to pít, dalo by se jich řachnout 10. Zdá se mi hnáno vzduchem, nekrkavé. Doporučuji, patří do TOP5 piv! (B pozn....matesovi asi už hučí v bedně, když slyší kompresor...tady ve stánku niky nebyl6.gif)

Nu, přidáme jeden kousek, který tady byl na čepu odjakživa a nic jiného nebylo:

10° Staropramen 20 Kč

Bohuš: překvapivě vrní na jazyku, čistá chuť..trošku se zase zvedlo...ale jinak holt europivo...2

Mates: je to žlutý, je to hořký, pěnu to kdysi mělo, ale stojí to za ho...píp1.gif Chuť nic moc...2-

Další a poslední kousek je typický pro téma dnešního výšlapu a zároveň jej uzavírá...

68m.jpg12° Únětice 30 Kč

...už ani nehodnoceno, kvalita o něco málo slabší než u předešlých únětických, nicméně stále nejlepší volba v aktuální nálevně.

 

 

Stánek je v pohodě. Obsluha je dokonalá...chodíme si totiž pro pivo sami k okýnku 2865.gif6.gif, pochutin k pivu dostatek, a prostředí u řeky nádherně klidné.

Takže ještě jedno celkové hodnocení:

Občerstvení U šraněk, Plavidlo 86, Roztoky

Hospoda: Bohuš: 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates: 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
Obsluha: Bohuš: 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
  Mates: 3.gif3.gif3.gif3.gif3.gif
Pivo: Bohuš: 3.gif3.gif3.gif3.gif3pulka.gif
  Mates: 3.gif3.gif3.gif3.gif

 

Jejda, to je hodin, tak rychle na roztocké nádraží na vlak. Že nám ujel před nosem a museli jsme si dát 12° Rychtáře z Hlinska, radši už ani psát nebudu5.gif. Zato poslední zastavení v bubenečské nádražce možná uvodí další potencionální výšlap, kterým by mohl být průzkum některých dejvických náleven.

Co dodat? Inovovaný koncept klasického průzkumu tématicky seskládaných hospod vylepšený o pořádný výšlap (pořádný teda určitě pro násbohus.gif) se osvědčil, a tak nezbývá než Vás navnadit na další akci. Horkým favoritem je zmapování náleven na Kladně, které stojí za to...chystáme v nejbližší době! K tomu by jsme mohli přidat druhý břeh Vltavy, který je spojen s mládím nás obou...těšte se!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář